Dziś o tym, co warto zobaczyć w stolicy Norwegii – Oslo.
Oslo co warto zobaczyć
Jak już pisałam w wcześniejszym wpisie KLIK wybierając się do Oslo w celu turystycznym, warto zakupić Oslo Pass. To nic innego, jak karta upoważniającą nas do darmowych wstępów do licznych atrakcji (np. muzeum, skocznia), darmowych przejazdów komunikacją miejską, czy zniżek w restauracjach.
Kup Oslo Pass i sprawdź inne atrakcje
O tym jak organizuję swoje wyprawy przeczytasz tutaj.
Aktualne ceny oraz miejsca, gdzie można się udać sprawdzicie na stronie www.visitoslo.com. W dniu pisania tego wpisu ceny wyglądały następująco:
Adult
24 hours: 395 NOK (≈ 44 EUR)
48 hours: 595 NOK (≈ 67 EUR)
72 hours: 745 NOK (≈ 82 EUR)
Child*
24 hours: 210 NOK (≈ 23 EUR)
48 hours: 295 NOK (≈ 33 EUR)
72 hours: 370 NOK (≈ 41 EUR)
Senior*
24 hours: 315 NOK (≈ 35 EUR)
48 hours: 475 NOK (≈ 53 EUR)
72 hours: 595 NOK (≈ 67 EUR)
A co warto zobaczyć w Oslo?
Na mnie największe wrażenie zrobiły liczne muzea. I mimo, że łażenie po muzeach może nie brzmieć dobrze, dla niektórych nawet nudno, to uwierzcie, że nie będziecie żałować. (do wszystkich opisanych poniżej miejsc wchodzi się za darmo lub dzięki Oslo Pass, z wyjątkiem rejsu po Fiordach)
Muzea
Największe ich skupisko jest na półwyspie Bygdoy, na który można dostać się promem, co jest dodatkową atrakcją.
- The Viking Ship Museum (Huk Aveny 35, 0287 Oslo) – to budynek przypominający kościół, w którym znajduje się Muzeum Łodzi Wikingów.
Otwarto je w 1926 roku i jest najczęściej odwiedzanym miejscem. Znajduje się tam znaleziona 1904 łódź Oseberga zbudowana około 820 roku, a w 834r. złożona w grobie królowej Asa z pozostałym wyposażeniem potrzebnym na wyprawę do królestwa zmarłych. Jest to najbogatsze znalezisko grobowe z czasów wikingów w Norwegii.
- Norwegian Folk Museum (Museumsveien 10, 0287 Oslo) – Norweskie Muzeum Ludowe to miejsce, gdzie zobaczycie obraz norweskiej kultury na przestrzeni wieków.
Na przestrzeni ponad 14 hektarów zgromadzono tam 155 budynków z różnych stron kraju, a do części z nich można wejść.
- Fram Museum – The Polar Ship Fram (Bygdøynesveien 36, 0286 Oslo) – to Muzeum Statku Polarnego „Fram”. Z daleka łatwo je zobaczyć, ponieważ ma ogromny biały, trójkątny dach. A w środku? A w środku autentyczny statek, na który można wejść, który można zwiedzić, i gdzie można poczuć zimno mórz. Fantastyczna sprawa.
Tak mi się tam spodobało, że nie zrobiłam ani jednego zdjęcia. 😛
- The Kon-Tiki Museum (Bygdøynesveien 36, 0286 Oslo) – Muzeum „Kon-Tiki”
To tu zobaczycie tratwę, na której Thor Heyerdahl wraz z towarzyszami przepłynął ponad 4 tysiące mil morskich (z Peru do Polinezji) by udowodnić, że już w czasach naszego średniowiecza dawni Peruwiańczycy mogli krążyć po Oceanie Spokojnym.
- Norwegian Maritime Museum (Bygdøynesveien 37, 0286 Oslo) – Norweskie Muzeum Żeglugi Morskiej
To tutaj, na przykładzie modeli, map, obrazów i sprzętu żeglarskiego poznacie historię norweskiej nawigacji.
Opuszczając półwysep Bygdoy warto zobaczyć jeszcze:
- Holmenkollen Ski Museum & Tower (Kongeveien 5, 0787 Oslo) – to Muzeum Narciarstwa i stroma skocznia narciarska.
W muzeum narciarstwa (uznawanym za najstarsze na świecie) możemy poczuć się jak skoczek (korzystając z symulatora), oraz poznać historię narciarstwa, a także zobaczyć jakie były początki skoczni narciarskich. Wjeżdżając na wieżę, zobaczymy wspaniałą panoramę. Widok zapiera dech w piersiach, nawet przy deszczowej pogodzie.
Inne
- Park Vigelanda i monumentalne rzeźby to kompleks, którego sława wykracza daleko poza granice Oslo.
Możecie tu pospacerować wśród ponad 200 rzeźb i zobaczyć ponad 600 postaci.
- Aker Brygge – to nowoczesna dzielnica urządzona w stylu londyńskich Docklands.
Idąc do samego końca traficie na Tjuvholmen (Wyspę złodziei), gdzie możecie sprawdzić jakie są na niej ceny mieszkań. 😉 Wrażenia murowane.
- Opera Oslofjorden – to monumentalny gmach ze szkła i marmuru uważany za najładniejszy (pod względem architektonicznym) budynek na ziemi.
Pomimo śliskiej nawierzchni (wywrotka zaliczona 😉 ), można wejść na sam dach budynku, by z niego podziwiać krajobraz.
- Twierdza Akershus i widok na panoramę nabrzeża i Aker Bryge.
To spokojne miejsce na spacer wśród zieleni z pięknym widokiem, a do tego można zobaczyć twierdzę, która nigdy nie został zdobyta.
- dzielnica Grunerlokka – kolorowa, modna dzielnica artystów i ulubione miejsce spotkań.
- centrum i nabrzeże – piękne widoki przede wszystkim.
- rejs po Fiordach – płatny oddzielnie w zależności od wybranego wariantu. Oczywiście musiałam sprawdzić czy i mnie „Fiordy będą jadły z ręki”. 😉
Do wyboru trasa dłuższa i krótsza. W jedną stronę i w dwie. Ceny zależne od wielu czynników jednak z pewnością znajdziecie coś dla siebie.
Dopiero przygotowując ten wpis zdałam sobie sprawę jak dużo atrakcji jest w Oslo, a to przecież tylko fragment tego co jeszcze tam jest. 4 dni to z pewnością za mało by wszystko zobaczyć. Może i nie jest tanio, ale z pewnością warto!
Życzę Wam samych pozytywnych wrażeń. 🙂
Jeśli podobał Ci się wpis, bądź masz jakieś uwagi, pozostaw komentarz.