Będąc w Transylwanii, znanej przede wszystkim z wampirów i zamku Drakuli, warto odwiedzić jedną z największych i najstarszych kopalni soli w Europie. Salina Turda, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w małej miejscowości Turda i uznawana jest za jedną z większych atrakcji Rumunii.

Lokalizacja kopalni soli w Turdzie
Kopalnia znajduje się 35 kilometrów na południe od równie wspaniałej miejscowości Rumunii – Kluż-Napoka.
W bliskim sąsiedztwie znajduje się duży parking (płatny – 5 lei/dzień – ok. 4,60 PLN), jednak jak przystało na Rumunię, w pobliżu jest wiele miejsc, w których można zaparkować nie płacąc.
Salina Turda kopalnia soli w Rumunii – godziny otwarcia
Kopalnia soli czynna jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00 – 17.00, jednak ostatnie wejście możliwe jest o godzinie 16.00. Nie oznacza to jednak, że zwiedza się ją z przewodnikiem.
Sprawdź ceny noclegów w Rumunii
Ceny biletów wstępu do kopalni i czas zwiedzania
Bilet wstępu kosztuje:
- 30 lei za osobę dorosłą (ok. 27,50 PLN)
- 15 lei za studentów, dzieci i emerytów (ok. 13,80 PLN)
Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo.
Aktualne ceny sprawdzicie tu: salinaturda.eu
W ramach biletu dostajemy małą mapkę (lubię mapy i nie mam z nimi problemu, ale ta była mocno nieczytelna) i możecie zagłębić się w otchłań kopalni. Ponieważ nie jest to zwiedzanie z przewodnikiem, to Wy decydujecie jak długo tam zostaniecie, ale uwaga: atrakcji jest tam tyle, że można tam spędzić i cały dzień.
Przygotowanie się do zwiedzania
Przeczytaj czy warto wybrać się do Rumunii
Kto już kiedyś był w kopalni wie, że temperatury tam panujące są inne od tych na zewnątrz. Tak jest i tutaj. Temperatura przez cały rok oscyluje tam w okolicach 12 stopni C, a więc warto odpowiednio się ubrać.
Jeśli planujecie spędzić tam więcej czasu, warto przed wejściem coś zjeść i czegoś się napić, ponieważ do kopalni nie wolno wnosić jedzenia. Nie kupicie tam kawki czy herbaty, więc warto zadbać o to wcześniej (przed wejściem jest alejka straganów z jedzeniem i pamiątkami).
Co kryje Salina Turda kopalnia soli w Rumunii
Do zwiedzania mamy trzy szyby:
- Rudolf – 42 m,
- Anton – 108 m,
- Terezia – 120 m
Po wejściu znajdujemy się w długim solnym korytarzu z którego odchodzą mniejsze i prowadzą nas po atrakcjach kopalni. Zaglądajcie we wszystkie sale by niczego nie przegapić.

Znajdziecie tutaj m.in. salę echa czy salę z wyciągarką soli, która napędzana była przez konie. To już daje nam obraz jak duży jest to obiekt. A to dopiero przedsmak tego co jeszcze przed Wami.
Główna atrakcja kopalni soli w Turdzie
Główną atrakcją jest tu sala tak ogromna, że mieści w sobie diabelski młyn, mini golfa, kręgle, ping-ponga czy plac zabaw dla dzieci a także amfiteatr. A to jeszcze nie wszystko. Mamy stąd zejście na niższy poziom, gdzie można popływać wypożyczoną łódką po solnym jeziorze.
Kopalnia soli w Turdzie nie jest zwykłą kopalnią. To znajdujący się pod ziemią park rozrywki, z którego nie chce się wychodzić.
A jeśli odstrasza Was temperatura tam panująca, nie martwcie się tym. Żeby dostać się do najniższej sali trzeba pokonać 172 schody, a to skutecznie rozgrzewa. 😉
Ale bez obawy, jest też winda, która pokona ten dystans za was. Nastawcie się jednak na chwilę oczekiwania, ponieważ mieści zaledwie 7 osób, a chętnych jest wielu.

Zobacz film
Jak największa z sal wygląda z perspektywy windy, zobaczycie tutaj:
To jak? Zachęceni? Wybieracie się? A może już byliście? Zostawcie komentarz.