Tanie podróżowanie – jak zacząć?
Wiele osób pyta mnie, jak organizuję swoje wyprawy, więc dziś o tym jak się do tego zabieram. Jak zacząć tanie podróżowanie.
Jedną z najważniejszych rzeczy w tanim podróżowaniu jest dobre przygotowanie. Oznacza to nic innego, jak zaplanowanie wszystkiego z wyprzedzeniem.
Po mojemu wygląda to tak:
1. Tanie latanie
Jeśli wiem, gdzie chcę polecieć – na 6-9 miesięcy wcześniej zaczynam szukać tanich biletów.
Jeśli nie wiem – przeglądam gdzie można tanio polecieć.
Polecam skorzystać z licznych wyszukiwarek lotów, a po znalezieniu właściwego, porównać ceny na stronie konkretnego przewoźnika (post o przydatnych aplikacjach TUTAJ).
Zaletą takiego rozwiązania jest rozłożenie w czasie kosztów całego wyjazdu. Za bilety płaci się od razu, reszta kosztów może trochę poczekać. 😉
Zanim jednak kliknę „zarezerwuj”, sprawdzam przybliżony koszt noclegu w danym miejscu. Nie skupiam się tu jednak na znalezieniu najlepszej ceny czy lokalizacji. To tylko po to, by przekonać się, że nocleg nie zrujnuje mojego budżetu. 😉
Jak zachować się na lotnisku i co Cię tam spotka przeczytasz tutaj.
2. Literatura
Po kupnie biletów jest dobry moment, by zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę na temat miejsca, w które się wybieram. Kupuję przewodnik. Tak, tak, staroświecki, papierowy przewodnik z ulubionej bądź zupełnie przypadkowej księgarni. Ponieważ jest trochę czasu, mogę poszukać takiego, który jest w najlepszej cenie. Taki przewodnik poza tym, że jest dla mnie źródłem informacji na temat miejsca, w które się wybieram, może również być świetną pamiątką “na starość”. Do przewodnika dorzucam współczesne źródła informacji (czyt. Internet ;)) To zbliża mnie do kroku kolejnego, czyli….
3. Tanie spanie
Teraz jest czas na poszukiwania najlepszej opcji nocowania.
Przede wszystkim ustalam swoje preferencje. Najczęściej szukam pokoju hotelowego z łazienką. Jeśli jesteś wybredny/a masz do dyspozycji również inne opcje: hostel i pokój wieloosobowy, łóżko u kogoś w salonie czy kwaterę prywatną. Warto też zwrócić uwagę na lokalizację i przeanalizować (przekalkulować) czy chcecie mieszkać trochę taniej, ale dojeżdżać, czy w samym sercu miasta.
Sprawdź dlaczego warto rezerwować nocleg na Booking.com
Jako, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i ciężko zwiedza się na głodniaka, nie pomijam również tej kwestii. W hotelu często śniadania wliczone są w cenę noclegu, mimo to sprawdzam w internecie, jakie są ceny śniadania na mieście. Dlaczego? Hotel to rozwiązanie dobre ze względu na czas i wygodę. Jednak jeśli chcę zwiedzić swój cel podróży również „od kuchni”, pamiętać muszę, że hotel najprawdopodobniej zaoferuje nam śniadanie kontynentalne, co nie pozwala nam rozsmakować się w lokalnych smakołykach. Jest to jednak dobre rozwiązanie np. w Wiedniu czy Oslo, gdzie koszt śniadania na mieście mocno obciąża portfel. 😉 Dzięki zaplanowaniu śniadań dodatkowo oszczędzam czas na poszukiwanie miejsca, gdzie można dobrze i niedrogo zjeść (nie tylko śniadanie) oraz unikam zdenerwowania swojego i współtowarzysza. 😉 Wiadomo, że jak człowiek głodny, to zły. 😛
UWAGA: Podczas pierwotnej rezerwacji noclegu prawie zawsze wybieram opcję z płatnością na miejscu i możliwością darmowego odwołania rezerwacji na dzień czy dwa przed przyjazdem. Jest to zazwyczaj opcja odrobinę droższa, jednak opłacalna, o czym dwa słowa niżej…
Zobacz sprawdzone i polecane przeze mnie noclegi.
4. Śledzenie cen noclegów
Rezerwacja z opcją jej anulowania pozwala mi na ustawienie powiadomienia (w jednej z dostępnych aplikacji) o cenach noclegów. Bardzo często, na krótko przed terminem wyjazdu, okazuje się, że można znaleźć nocleg w lepszej okolicy czy o lepszym standardzie lub też w niższej cenie niż moja pierwotna rezerwacja. Wtedy bez ponoszenia dodatkowych kosztów zmieniam rezerwację (rezerwuję nowe miejsce i anuluję poprzednie). Bardzo często są to wtedy rezerwacje, które wymagają płatności od razu, więc koszt znów się rozkłada.
Nie chcesz robić tego wszystkiego? Zajrzyj tutaj.
5. Transport z lotniska
Kolejnym krokiem jest zorientowanie się z opcjach dotarcia z lotniska do miejsca noclegowego. Wiadomo przecież, że lotniska zazwyczaj nie znajdują się w centrum miast. 😉
Tutaj znów z pomocą przychodzi mi internet. Sprawdzam czym jest taniej – pociąg, autobus, taksówka, a może transport jest w cenie noclegu?
Bardzo często wcześniejsza rezerwacja daje możliwość zaoszczędzenia kilku złotych i znów nie zostawiam tego kosztu na koniec.
6. Planowanie pobytu
Teraz ponownie zaglądam do literatury i zaznaczam miejsca, które chcę zobaczyć.
Korzystam tu również z jednej z dostępnych aplikacji, która pomaga mi zaplanować wyjazd.
Aplikacje dla podróżników – darmowe aplikacje przydatne w podróży
Zapisuję w telefonie lub zaznaczam w przewodniku co i kiedy chcę zobaczyć.
Potrafię wtedy stwierdzić czy np. nie zabraknie mi czasu. 😉 Jeśli jest takie ryzyko, rezygnuję z kilku pozycji. Wybieram te priorytetowe, a reszta czeka na kolejny raz. Jeśli wybierasz się w podróż z partnerem-kibicem daj znać jak radzisz sobie z rezygnacją z odwiedzenia miejsc kultu religijnego (czyt. stadionów) 😉 Ja na szczęście nie mam z tym problemu. 😀
7. Odprawa on-line
Jeśli lubisz odrobinę ryzyka, odprawić się możesz na 7 dni przed wylotem, a miejsce w samolocie zostanie Ci przydzielone losowo. Natomiast jeśli lubisz być panem swego losu wybierz dodatkowo płatną odprawę na 30 dni przed wylotem z możliwością wyboru miejsca.
Uwaga: Pamiętaj o odprawie przez internet, ponieważ odprawa na lotnisku jest dodatkowo płatna.
8. Transport na lotnisko
Ponieważ latam z lotnisk oddalonych o +/- 120 km, muszę też zastanowić się nad tym jak tam dotrę i jak wrócę. Zwłaszcza, że nie każdy nasz przyjaciel czy znajomy jest gotowy na wielkie poświęcenie – szczególnie takie, które wymaga pobudki o 3 nad ranem 😉
Najczęściej w takiej sytuacji jadę swoim samochodem i zostawiam go na parkingu w pobliżu lotniska. Oszczędza mi to stresu przy ewentualnych opóźnieniach. Samochód stoi i grzecznie na mnie czeka. 😉 Bez obaw, parkingi takie są najczęściej strzeżone, a jeśli nie, to kto by chciał mój stary samochód poza mną? 😉
To jest też dobry moment, by sprawdzić, gdzie znajdują się i ile kosztują parkingi. Jeśli jest taka możliwość, rezerwuję miejsce, by oszczędzić sobie stresu czy niespodzianek na miejscu. Często można też parking opłacić od razu, więc koszt znów nie zostaje nam na koniec.
Pamiętajcie, że parkingi najbliżej lotniska są najdroższe. Warto rozważyć bardziej oddalony parking, który najczęściej w cenie ma dowóz i odbiór z lotniska.
9. Ubezpieczenie podróżne
Nie zapominajcie o ubezpieczeniu podróżnym. A jeśli macie już jakieś, sprawdźcie dokładnie jego zakres i zastanówcie się czy warto/należy się doubezpieczyć.
O tym czy warto się ubezpieczać przeczytacie we wpisie Ubezpieczenie podróżne – czy warto kupować i jak wybrać?
10. Pakowanie
Po odprawie i wydrukowaniu biletu przychodzi czas na pakowanie. Moja praktyczność wygrywa tu z kobiecą naturą – pakuję się w bagaż podręczny, by nie płacić dodatkowo za duży bagaż. Zresztą na kilka dni czy tydzień jestem w stanie spakować się właśnie w mały podręczny bagaż, jeśli dobrze to rozplanuję (pomaga mi w tym jedna z aplikacji podróżnych, o której przeczytacie TUTAJ)
Pamiętajcie, że to nie rewia mody. Ma być wygodnie i funkcjonalnie. 😉
11. Podróż
Cieszę się lotem, nowym miejscem i dobrze zorganizowaną wyprawą czego i Wam życzę. 🙂
Tanie podróżowanie – jak zacząć?
Jeśli lubisz mieć wszystko dobrze zaplanowane, polecam skorzystać z mojego darmowego szablonu stworzonego przy pomocy Nozbe. Dzięki niemu o niczym nie zapomnisz. 😉
Jeśli coś Wam jeszcze przychodzi do głowy, napiszcie o tym w komentarzach.
7 lutego 2018
Kilka dni temu zarezerwowałam pokoje w Polsce za pomocą booking com napisałam email, bo interesowały mnie pewne kwestie odnośnie dostępności dla niepełnosprawnych i milczą – nikt nie odpisał a telefon nie działa… Masakra jakaś.
8 lutego 2018
Kurczę, dziwna sprawa. Przyznam, że jeszcze nie miałam takiej sytuacji. W spam-ie pewnie sprawdziłaś, a może napisz przez Booking do nich? Albo bezpośrednio (jeśli pisałaś przez Booking właśnie). I daj koniecznie znać jak się to skończy.
19 grudnia 2016
fajnie piszesz i informacje przydatne! czekam na info o aplikacjach