Wiesz ile ważyła najcięższa moneta? Jak powstają pieniądze? A może chcesz wejść do skarbca i wziąć do ręki sztabę złota? To wszystko w Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie.
Warszawa zwiedzanie Centrum Pieniądza
Wybierasz się do Warszawy i zastanawiasz się co zobaczyć? A może złapał Cię deszcz, a chcesz mimo wszystko wykorzystać czas spędzony w stolicy efektywnie? Zajrzyj do Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka na darmowe zwiedzanie. To fantastyczna podróż w czasie i przestrzeni do najważniejszych miejsc związanych z historią pieniądza. Spędzisz tu miło czas, a przy okazji dowiesz się czym jest pieniądz i jak stał się podstawą wolnej gospodarki rynkowej.
Lokalizacja
Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka znajduje się przy ulicy Świętokrzyskiej 11/21 w Warszawie.
Adres strony internetowej: www.cpnbp.pl
Godziny otwarcia
Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka można zwiedzać w następujących dniach i godzinach:
- Poniedziałek: zamknięte
- Wtorek: 10-18
- Środa: 10-18
- Czwartek: 10-20
- Piątek: 10-18
- Sobota: 10-18
- Niedziela: 10-18
Czas zwiedzania
Zwiedzanie z animatorem zajmuje 1,5 godziny. Jeśli chcesz wszystko dokładnie zobaczyć, właśnie tyle czasu musisz zarezerwować.
Bilety
Wstęp do Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka jest bezpłatny!
Darmowy wstęp powoduje, iż ze względów bezpieczeństwa liczba osób, które jednocześnie mogą przebywać na terenie Centrum Pieniądza jest ograniczona.
Wizyty grupowe
Rezerwacja zajęć dla grup szkolnych prowadzona jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:30-15:30, pod numerem telefonu 22 185 25 25.
Rezerwacja zwiedzania z animatorem dla grup zorganizowanych (powyżej 10 osób) prowadzona jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:30-15:30, pod numerem telefonu 22 185 25 25.
Zajęcia dla szkół oraz zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP z animatorem zajmuje około 1,5 godziny.
Grupy zorganizowane (powyżej 10 osób) niezainteresowane oprowadzeniem przez animatorów proszone są o rezerwacje terminów przez internetowy system rezerwacji wizyt.
Wizyty indywidualne
Zwiedzanie indywidualne nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Plan zwiedzania Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka
Ekspozycja mieści się w 16 tematycznych salach, które obejmują historię pieniądza od starożytności po współczesność.
Na parterze znajdziesz recepcję, w której otrzymasz wszelkie niezbędne informacje oraz specjalną kartę magnetyczną, na której zapisywane są zebrane przez Ciebie dane. Po powrocie do domu możesz zalogować się i zobaczyć, które miejsca odwiedziłeś.
Sala 1 Spotkanie z pieniądzem
Sala gdzie pieniądze spadają z sufitu. Gratka dla dzieci – tych małych, ale i tych dużo większych. 😉
Sala 2 Antyk – średniowiecze – nowoczesność
Zobaczysz tutaj najstarsze monety w przeróżnych formach i kształtach, a liczne multimedia ukryte w studniach wiedzy przeprowadzą Cię z karawaną przez jedwabny szlak.
Sala 3 Systemy pieniężne
Dowiesz się tutaj czym różni się monometalizm od bimetalizmu oraz co oznacza system pieniądza złotego i system waluty złotej. Będziesz mógł także podnieść monetę płytową z miedzi ważącą blisko 20 kg.
Sala 4 Ulica Bankowa
Można się tu przenieść do XIX i XX wieku, kiedy to rodziła się polska bankowość i rozkwitały instytucje finansowe.
Sala 5 Bank centralny
Zobaczysz tu pierwsze polskie banknoty wyemitowane podczas insurekcji kościuszkowskiej, dowiesz się czym zajmował się pracownik banku centralnego na początku XIX wieku i za co odpowiada Narodowy Bank Polski.
Sala 6 Gabinet numizmatyka
Możesz tu usiąść w wygodnym fotelu i poczuć się jak XIX wieczny kolekcjoner monet. Dowiesz się tu również co to jest tynf, trójniak i portugał. Zobaczysz unikalny zbiór 919 najcenniejszych polskich monet z kolekcji NBP.
Sala 7 Laboratorium autentyczności
Poznasz tu typy istniejących zabezpieczeń, zobaczysz w świetle UV znaki wodne, paski opalizujące i druk recto-verso. A jeśli się odważysz, możesz sprawdzić czy Twoje banknoty są oryginalne. 😉
Sala 8 Skarbiec
Zobaczysz tu jak wygląda skarbiec. Za potężnymi drzwiami znajdują się ukryte w skrytkach złote monety, a w środku spoczywa prawdziwa sztaba złota. Możesz jej dotknąć, a także spróbować podnieść. Tutaj też zobaczysz jak wygląda i ile miejsca zajmuje milion złotych w banknotach 10-złotowych.
Sala 9 Wojny
Wartość i wygląd pieniądza zmienia się nie tylko z uwagi na uwarunkowania polityczne i gospodarcze. W tej sali zobaczysz archiwalne zdjęcia, banknoty i środki pieniężne wprowadzone na różnych obszarach ziem polskich w okresie I i II wojny światowej.
Sala 10 PRL
Zobaczysz tu m.in. czym były i jak wyglądały kartki, bony towarowe i książeczki oszczędnościowe. Dowiesz się też, ile pensji trzeba było wydać w latach 70-tych na telewizor.
Sala 11 Transformacja
Poznasz tu społeczne i polityczne tło reform, które umożliwiły odbudowę gospodarki wolnorynkowej. Zobaczysz też jak to wszystko komentowała Polska Kronika Filmowa.
Sala 12 Giełda i rynki finansowe
Poczujesz się tu jak na parkiecie giełdowym warszawskiej GPW i nowojorskiej Wall Street. Poznasz historię giełdy i spotkasz się z maklerem giełdowym.
Sala 13 Nowoczesne systemy płatnicze
Zobaczysz na czym polega obieg pieniądza pomiędzy bankami i zdobędziesz praktyczne umiejętności związane z bankowością internetową. Będziesz też mógł zajrzeć do wnętrza bankomatu, poznać mechanizmy jego działania i wydrukować sobie potwierdzenie, że potrafisz go obsługiwać.

Sala 14 Unie walutowe i gospodarcze
Dowiesz się tu co sprawia, że państwa dążą do wspólnego działania, a także na jakich zasadach funkcjonują one w ramach unii gospodarczych. Poznasz dzieje unii monetarnych i gospodarczych, które doprowadziły do powstania Unii Europejskiej.
Sala 15 Twórca i produkcja pieniądza
To tutaj uświadomisz sobie jakie dzieła sztuki nosisz w portfelu. Zobaczysz proces powstawania pieniądza, wybitnych projektantów monet i banknotów oraz ich warsztat pracy.
Sala 16 Pieniądz w sztuce
Ponieważ pieniądze od zawsze budziły silne emocje, nie dziwi fakt, że stawały się wymarzonym tematem dla artystów. Zobaczysz tu ukryte dzieła sztuki, w których pieniądz odgrywa pierwszoplanową rolę.

Centrum Pieniądza to fantastyczne miejsce dla całych rodzin. Nawet najmniejsze dzieci nie powinny się tam nudzić. Ilość multimedialnych atrakcji trafi do każdego. Zdecydowanie polecam!
Mnie tak się podobało, że zamierzam wybrać się tam ponownie przy okazji kolejnej wizyty w Warszawie.
A Ty? Byłeś? Będziesz? Pochwal się wrażeniami.
Wpis przygotowany w oparciu o materiały Centrum Pieniądza i stronę www.cpnbp.pl.
6 czerwca 2021
Jeśli nie chcecie stać Państwo w kolejce do Centrum Pieniądza (mają
limity) to namawiam do zwiedzania z przewodnikiem (wtedy wchodzi się
od razu). Wizytę zarezerwować można na konkretną godzinę, grupy
liczą do 10 osób, a zwiedzanie jest bezpłatne!
Jak to zrobić:
– wejść na stronę cpnbp.pl
– wybrać „rezerwacje wizyty on-line”
– wybrać „wydarzenia specjalne”
– zapisać się na „Zwiedzanie rodzinne”
Polecam, to super miejsce!
6 czerwca 2021
Oooo, super! Wielkie dzięki za info. Przyda się z pewnością. 🙂
12 października 2017
Wpis konkret 🙂 Dobrze wiedzieć! Na pewno miejsce do odwiedzenia w stolicy – zapisane na liście 😉
12 października 2017
Bardzo dziękuję. 🙂
A miejsce naprawdę warte odwiedzenia. Gorąco polecam.